Pátek je prostě pátek. I když na festivalu je vlastně každý den pátek. Horka se nebojte, naše sály jsou klimatizované, mezi koncerty v Stodole Maříž si můžete skočit do místního rybníka za maringotkou u mařížské keramiky Jana Boháče, od 19 hodin přijďte na debatu s Michalem Kubalem a dalšími novináři do VIP Ofyr Grilu na dvoře Besídky a na Ivanu Mládkovi na vedro nikdo myslet nebude. Maximálně Jožin z bažin:)
První autobus na koncerty do Maříže jede ve 14 hodin od Pekárny. Další časy odjezdů najdete ZDE. Začínáme!
PROGRAM Slavonice Festu stále po ruce!
Přidejte si na plochu svého chytrého telefonu nebo tabletu https://app.slavonicefest.cz (QR kód), přihlašte se a naplánujte si svůj denní program. V aplikaci i na webu uvidíte barevně rozlišenou obsazenost jednotlivých sálů.
Projekce ve všech šesti sálech začínají už v 10 hodin, poslední ve 21:15. Letní kino Cinestar uvede dnes od 21 hodin českou komedii Vyšehrad: FYLM
Dokument reisérky Aleny Činčerové přináší neuvěřitelný životní příběh jednoho z nejuznávanějších světových imunologů a genetiků, který celý život zasvětil odhalování tajemství genů a přitom sám po desítky let neznal svou vlastní identitu.
Jen souhrou náhod objevil, že je někým úplně jiným. Profesor Emil Skamene v roce 1968 opustil Československo a žije již léta v Kanadě. Zcela výjimečně nosí na klopě malou zlatou lilii rytíře Národního řádu Québecu a nad ním nenápadný odznáček, vyznamenání od britské královny Alžběty pro Kanaďany, kteří jsou významní pro Britské impérium. Profesor Skamene napsal přes 280 publikací z oblasti genetiky, imunologie a metabolických poruch, získal desítky ocenění světových univerzit, vědeckých akademií, výzkumných center i mezinárodních organizací. Je zakladatelem Ústavu pro klinický výzkum Univerzity McGill v Montrealu. To je jen jedna strana jeho příběhu. Kapitola o úspěšném vědci, který patří mezi světovou špičku. Kapitola druhá je neméně fascinující.
Profesor ES se narodil za II. světové války v haličské Bučači asi v srpnu 1941. Přesněji to neví. Svou pravou identitu neznal třicet let. Narodil se jako Emil Kleiner, jako dítě židovských rodičů, významného haličského notáře Benio Kleinera a jeho manželky Gizely. Jeho rodiče zahynuli při pogromu v roce 1943. Krátce před svou smrtí však dokázali zařídit, že osmnáctiměsíční synek byl neuvěřitelně dramatickou cestou a s pomocí nejméně pravděpodobného muže dopraven do Prahy.
Z 16 000 bučačských Židů přežili válku jen čtyři. Profesor Skamene je jeden z nich. Za jeho celoživotním snažením stojí touha dokázat, že stálo za to ho zachránit.
Zveme vás na debatu s českými novináři na stále aktuálnější téma dezinformací jako zbraní v hybridní válce.
Novinářský inkubátor uvádí ve spolupráci se SLAVONICE FESTem a za podpory Velvyslanectví USA v Praze již třetí festivalovou novinářskou debatu. Ta letošní bude hledat odpovědi na otázky: Jak se mění naše mediální obezřetnost před ruskými a čínskými dezinformacemi? Jsme svědky nového velmocenského uspořádání světa? Jaké nároky klade ruská agrese na Ukrajině na práci novinářů? Na co bychom se měli připravit v souvislosti s čínskou expanzí a kulturně-ekonomickými zájmy?
"Vím kam jít" zpívá Lenka Dusilová v písni Slogan, který by klidně mohl být už řádku let jejím mottem. Lenka si už dlouho dělá. muziku po svém tak, jak ji cítí, a to, že ví, že je na správné cestě, dokládají její desky. Najít mezi nimi špatnou by se vám nepodařilo.
Houslista Vojtěch Lavička nechybí snad žádné důležité události romské kultury, ať už jsou to kultovní kapely Álom a Gipsy.cz nebo třeba hudba k filmu Roming, či účinkování na scéně Národního divadla. U nás vystoupí se skupinou Amenca.
Do Stodoly Maříž doporučujeme vzít si deku nebo podsedáky. Sedí se na balících slámy a leží na louce:)
Legendu naší hudební scény je zbytečné představovat. Hráč na banjo a kazoo, zpěvák, bavič, textař, skladatel, komik, kreslíř, humorista a autor deskových her - to vše a mnohem víc je letošní jubilant Ivan Mládek. Těšíme se nesmírně!
Výstava obrazů mladé akademické malířky otevřená denně od 13 hodin do 18 hodin. Vstup volný.
Znáte ten pocit, když usínáte a před očima se vám míhají úryvky z dnešních zážitků, vzpomínky, myšlenky a vize? To vše se postupně prolíná do bizarní kompozice, která vás přenese do říše spánku – a nebo vám nedá spát. Dostáváte se totiž na kraj svého podvědomí, kde se skrývají netušené věci…
Přesně na této hranici – snu a reality – se pohybuje tvorba Kláry Sedlo. Obrazy, které můžete na výstavě vidět jsou jakýmsi průřezem, ochutnávkou jejího způsobu vyjadřování a vidění světa. Jedná se humorné, podivné, někdy mystické až strašidelné výjevy, zkrátka sny, které si můžete užít za bdělého stavu.
Instalace soch a objektů přístupná od 13 do 18 hodin. Vstup volný.
Další výstavy najdete ve Spolkovém domě a Festivalovém centru.
Organizace, která podporuje onkologické pacienty na prahu dospělosti, bude mít na na Slavonice Festu charitativní FRIZANTE, kterým ji podpořilo Jindrovo Vinařství. A každá sklenička, kterou si dáte, bude opravdu na zdraví. Přispějete jejím prostřednictvím mladým lidem, kterým zkomplikovalo život onkologické onemocnění, být šťastnější a postavit se co nejdříve zpátky na vlastní nohy. Více se dozvíte na www.pinkbubble.cz
Charitativní bazárek Kapička z.s. podporuje malé děti s akutní leukemií a jejich rodiny. Založila ho slavonická maminka Naďa Cigaleová, když život jejího syna zachránila transplantace kostní dřeně. Denně 10 -12 a 13 -16 hodin můžete v Kapičce v Kulturáku přispět nákupem letního festivalového modýlku malým pacientům i vy.
X